Last Name First Name Position Email
Alexander Cole 5th Grade
Andre Kirby Grade 1
Annie Pillmore ATOD
apillmore@nbls.org
Archer Luke Art
Archer Tim Board Member
Arnesen Debbie Aide/Para
Bateson Carol Health Aide
Battin Carolin Kindergarten
Beaupry Paula MS/HS Secretary
Borchert Crystal Art
Breyman Bev Bus Driver
Bushey Jaimye Board Member
Carter Jennifer Intervention Specialist
Clifton Brigitte Kindergarten
Coldren Allison 6th Grade (Math)
Coppler Cindy 2nd Grade
Daniels Jeff Social Studies/Academic Assist
Dauer Katy Intervention Specialist
Davis Dan Athletic Director
Deerwester Tammy Head Cook
Dotson Vickie Aide
Douget Sarah 2nd Grade
Eichar Jon HS Intervention Specialist
Empcke Tonya Aide/Para
Euler Lisa Head Cook
Eynon Amy Family/Consumer Sciences
Flick Allison Spanish
Flick Michelle 5th Grade (Science)
Frazee Kellie 3rd Grade
Frey Tesia HS Science
Garner Susan Science
Gerdeman Carrie Cafeteria
Girdler Lauren Preschool Teacher (ESC)
Gosche Merci Gradie 3 (Sci-SS)
Gregorsok Jeffrey Integrated Science
Haas Matthew HS Math
Hagemyer Trina Powell School Counselor
Hagemyer Trina Elementary School Counselor
Hartman Brette Psychologist
Hermiller Brent Tech Coordinator
Hernandez Megan 4th Grade
Hollenbaugh Mark Social Studies
Hopton Rod Special Ed Supervisor
Hosley Charlene Cafeteria
Hosley Jessie Cafeteria
Huffman Mallory HS Language Arts
Jacobs Amanda Intervention
Jones Chad ELA MS
Jones Emily Intervention Sp.
Keegan Amy Speech
Kimmel Cheri Cafeteria
Kipplen Mike School Counselor
Kiser Chad Principal-Middle/High School
Kiser Diana MS ELA
Kloepfer John Health/PE
Kreais Beth 4th Grade
Kreinbihl Megan Intervention Sp.
Kruse Emily 2nd Grade
Lamb Ryan Math
Lang Nicole 6th Grade (Math)
Lanning Georgianna Asst. Treasurer
Lee Amy Cafeteria Man.
Martorana Ashley Kindergarten
Mathias Cory Business/Online
Matthes Arica MS Science
McCoy Brenda Custodian
McNamme Niki Preschool Teacher (ESC)
Meyerson Emily Vocal Music
Mills Sue Bus Driver
Missler Melanie 5th Grade (Math)
Moenter Christy PS Speech
Napier Lauren PS Psyc.
Naus Jennifer Elementary Aide
North Chris Head Custodian
Okuley Rhonda Aide
Pack Benjamin Band Director
Phillips Sue Powell Administrative Assistant
Phillips Sue Powell Elementary Secretary
Priest Hailey MS Intervention Specialist
Rein Mikayla HS Intervention Sp.
Rensch Shauna Pre Aide/Para (ESC)
Ridge Christopher Intervention Specialist
Ridge Bailey Pre Aide/Para (ESC)
Rodabaugh Samantha 3rd Grade
Rohrs Lauren Physical Education
Rowe Josie PT
Rowlinson Bradlee Math
Scherdt Charlie Powell Intervention Specialist
Schinsky Misty 1st Grade
Semancik Jonelle Principal – Powell
Shaffer Susan TAG (Gifted/Coor.)
Sharninghouse Jeremy Board Member
Sharninghouse Robyn OT
Simons Teresa Intervention Sp.
Snyder Larry Bus Driver
South Jerrod Grounds
Spangenberg Cheryl Preschool Aide
Spangenberg Abbi Student Aide (ESC)
Stefanka Cara Cafeteria
Stefanka Phil Head Custodian
Stewart Sandy Supt. Secretary
Stufft Johsua Board Member
Thomas Tami Board Member
Traver Julienne MS Social Studies
Waldvogel Stefanie English
Weber Ryan Custodian
Weisbrod Pamela Tech Aide
West Kelly EMIS Coordinator
Williford Marina Preschool Teacher (ESC)
Woods Linda MH Aide/Para
Wright Chad Custodian
Wymer Barbara 4th Grade